آموزش اتصال ssh به سرور از طریق phpstorm

حمید تیموری 2486 بازدید 1397/05/14
آموزش اتصال ssh به سرور از طریق phpstorm

ابتدا یه کم توضیح بدم که ssh چیست ؟ ssh مخفف Secure Shell  به معنی (پوسته امن) است. درواقع ssh یک پروتکل برقرای ارتباط بین client و server است

با استفاده از پروتکل های مختلفی میتوان بین client و سرور ارتباه برقرار کرد. اما کدام بهتر است و تفاوت ssh با آنها چیست ؟
زمانی که شما از SSH استفاده میکنید، قبل ارسال اطاعات آنها رمز نگاری میشوند  و بعد از ارسال  نیز در سمت مقابل رمزگشایی میشوند.

SSH تحت استاندارد پروتکل IEFT می باشد. این استاندارد برگرفته از عبارت «Internet Engineering Task Force» می باشد و  بسیاری از پروتکل های اینترنت را تحت پوشش خود قرار داده است.

در حال حاضر پروتکل SSH در ۲ نسخه SSH-1 و SSH-2 در اکثر سیستم عامل ها در دسترس می باشد. به طور پیش فرض امکان اتصال از طریق هر دو نسخه وجود دارد مگر اینکه در سمت سرور و در فایل تنظیمات SSH این قسمت مشخص شود که تنها از نسخه ۱ یا ۲ پشتیبانی نماید.

برای اتصال به SSH هم روش های مختلفی وجود دارد. اما اگر از سیستم عامل ویندوز برای اتصال به سرور لینوکسی خود استفاده می کنید، نرم افزار  PuTTY و phpstorm  این کار را برای شما آسان کرده است. 
من در این قسمت میخوام به شما آموزش بدم که چطوری از phpstorm  استفاده کنید و به از طریق ssh  به سرور لینوکسی خودتون متصل شوید.

 

مراحل: 

مرحله اول:  ابتدا طبق عکس زیر از menu تب Tools را انتخاب کنید، سپس Deployment و سپس Configration را انتخاب کنید.

تنظیمات phpstorm برای ssh

مرحله دوم: وقتی روی Configration کلیک کنید، با تصویر زیر را خواهید دید:
طبق شماره گذاری مراحل مراحل را انجام دهید
( طبق شماره 4 باید یک اسم برای اتصال انتخاب کنید، این اسم دلخواه است )

 

 مرحله سوم: طبق عکس زیر بقیه موارد هم پر کنید:

در تصویر بالا شماره 7 از شما نام دامنه را میخواهد، شما در این قسمت هم نام دامنه هم IP سرور را نیز میتوانید وارد کنید
شماره 8 و 9 هم قائدتا نام کاربری و رمز عبوری است که در اختیار دارید، دقت کنید که این نام کاربری باید به SSH دسترسی داشته باشد.
بعد از پر کردن اطلاعات Test SFTP connection را بزنید، اگر خطایی رخ نداده باشد باید با تصویر زیر روبرو شوید...در این مرحله تنظیمات با موفقیت ثبت شده است.
حالا برای استفاده کردن از این اتصال ، از تب Tools قسمت Start SSH session را انتخاب کنید. میبینید که نامی که برای اتصال خود تعیین کردید برای شما نشان داده میشود، آن را انتخاب کنید.
بعد از انتخاب کردن، ترمینال باز میشود، و شما به سرور متصل هستید.
برای فهم بهتر به عکس های زیر دقت کنید: تصویر زیر نشان دهنده این است که شما به سرور متصل شده اید، و حالا میتوانید دستورات لینوکسی خودتان را اجرا کنید: برای مثال من با دستور زیر ورژن PHP رو نمایش میدم !

php -v
ممنون از اینکه با ما همراه بودید.
موفق باشید!

دیگر مقالات
حمید تیموری 3122 بازدید 1398/07/09
حمید تیموری 1318 بازدید 1397/10/15
حمید تیموری 23950 بازدید 1397/05/23
حمید تیموری 1419 بازدید 1397/04/16
حمید تیموری 1707 بازدید 1397/10/06


نظرات (2)
شاهین مرادی
1397/05/15 - 16:08
سلام حمید جان
بسیار عالی بود
دستت درد نکنه
حمید تیموری
1397/06/08 - 16:09
خواهش میکنم شاهین جان
برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید