۱۰ ویژگی مهم فریمورک لاراول

امید کیانی 1356 بازدید 1398/02/14
۱۰ ویژگی مهم فریمورک لاراول

PHP، یکی از قدیمی ترین و مطمئن ترین زبان های برنامه نویسی مورد استفاده اکثر برنامه نویسان است که بیش از 6 میلیون وب سایت در سراسر دنیا به این زبان نوشته شده است.

این مناسب ترین زبان برنامه نویسی است که به نیازهای کسب و کار مبتنی بر وب، و تقریبا همه انواع کسب و کارهای کوچک یا بزرگ را پاسخگو است.

لاراول یکی از معروف ترین و بهترین فریمورک های PHP است که یک پلتفرم با ویژگی های خارق العاده و کارایی بالا برای ما ایجاد می کند.

اکنون می خواهیم به ۱۰ مورد از ویژگی های معروف لاراول که به طور گسترده در میان جامعه توسعه دهندگان رایج است، بپردازیم:

۱- احراز هویت (Authorization)

احراز هویت یکی از مهمترین بخش های هر برنامه وب است.توسعه دهندگان زمان زیادی را صرف نوشتن احراز هویت به روش استاندارد و البته امن می کردند که اکنون در لاراول با یک دستور ساده احراز هویت به صورت امن برای ما ایجاد می شود.(که البته در بیشتر مواقع باید آن را شخصی سازی کنیم)

php artisan make:auth

 

۲- موتور الگوی خلاق (Innovative Template Engine)

فریمورک لاراول همچنین دانش کافی برای ساخت قالب های سبک و خلاقانه را داراست.

blade ها بسیار ساده و البته قدرتمند هستند.برخلاف دیگر Template Engine های پی اچ پی، Blade ها شما را محدود به استفاده از کدهای پی اچ پی درون view ها نمی کند.

همه ی Blade ها از پسوند blade.php. استفاده می کنند.  

۳- ORM های موثر (Object Relational Mapping)

این فریمورک به ORM های هوشمند با پیاده سازی رکوردهای فعال در PHP مجهز است.آن به توسعه دهندگان اجازه می دهد که سطح پیچیدگی مسائل مربوط به پایگاه داده را کاهش داده و از سینتکس بسیار ساده برای نوشتن کوئری های خود بدون نوشتن کد SQL استفاده کنند.

پیاده سازی رکوردهای فعال (Active Record Implementation) یک الگوی معماری در مهندسی نرم افزار است که داده ها در یک پایگاه داده ای رابطه ای ذخیره می کند.

۴- Libraries & Modularity

لاراول کتابخانه های شی گرای از پیش نصب شده ای دارد که باعث می شود ارزش این فریمورک دو چندان شود.

یکی از معروف ترین کتابخانه های لاراول، کتابخانه احراز هویت است که ویژگی های مفیدی از جمله reset password، نمایش کاربران فعال، Bcrypt hashing و حفاظت از حمله های CSRF است.

همچنین Modularity بودن لاراول باعث می شود که منطق های مختلف برنامه خود را درون قسمت های واحد جداسازی کنید.

۵- Artisan

لاراول دستوراتی را از طریق Command Line اجرا می کند که اصطلاحا به artisan  می گویند. این دستور از انجام برخی کارهای خسته کننده ای که توسعه دهندگان به صورت دستی انجام می دهند، جلوگیری می کند.

آن همچنین به ساختار برنامه، دیتابیس و ماگریشن ها کمک می کند.

۶- پشتیبانی از معماری لایه ای (MVC Architecture Support)

معماری MVC به بالا بردن سطح منطق کدها کمک کرده و باعث بهبود عملکرد برنامه می شود.

۷- سیستم ساخت جداول دیتابیس (Secure Migration System)

migration ها در لاراول راهی بسیار امن وپرقدرت برای ساخت دیتابیس برنامه خود است که توسعه دهندگان بدون سعی و تلاش زیاد هر زمان که بخواهند می توانند آن را تغییر دهند.در پردازش migration ها از کد PHP به جای SQL استفاده می شود. 

۸- قالبیت تست برنامه (Unique Unit-Testing)

unit-testing یک راه عالی برای تست برنامه است که بسیاری از توسعه دهندگان در آن به مشکل می خورند.این فریمورک چندین تست را برای اطمینان از درست بودن برنامه و مخرب نبودن برخی ویژگی ها اجرا می کند که توسعه دهندگان می توانند تست های واحد مربوط به خود را ایجاد نمایند.

۹- تزریق وابستگی (Method or Dependency Injection)

سرویس های لاراول یک ابزار قدرتمند برای مدیریت وابستگی به کلاس ها و تزریق هرگونه وابستگی به کلاس ها در این فریمورک است.

"تزریق وابستگی ها" یا "Dependency Injection" یک عبارت فانتزی است که اساسا به معنی این است که وابستگی کلاس ها یک "injected" درون کلاس ها با constructor هایشان یا در برخی مورد متدهای setter است.

۱۰- Routing

route ها در لاراول باعث پیوستن URL های خاص به یک controller یا view است. در لاراول مکان مشخصی برای تعریف route ها در نظر گرفته شده است که در فایل routes در این فریمورک قرار دارد.

 

 

 

دیگر مقالات
حمید تیموری 1494 بازدید 1397/05/20
امید کیانی 1759 بازدید 1398/07/12
امید کیانی 1559 بازدید 1398/07/18
حمید تیموری 1419 بازدید 1397/04/16
حمید تیموری 2486 بازدید 1397/05/14


نظرات (0)
هنوز نظری ثبت نشده است
برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید